Dobiegła końca tegoroczna edycja projektu systemowego pn. „Program aktywizacji społecznej w Powiecie Przemyskim" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Priorytetu VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie: 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie: 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Głównym celem projektu było zwiększenie integracji ze społeczeństwem i rynkiem pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, zapobieganie ich marginalizacji, poprzez wspieranie zdolności do zatrudnienia, poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych i wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, integrację społeczną, rehabilitację zdrowotną, ułatwienie dostępu do rynku pracy, zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych. Bezpośrednimi odbiorcami były osoby korzystające z pomocy społecznej, w tym m.in. osoby niepełnosprawne bezrobotne, nieaktywne zawodowo, zatrudnione, młodzież w wieku od 15-24 lat, wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz usamodzielniające się osoby z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych.
W zależności od potrzeb, predyspozycji, posiadanych kwalifikacji oraz planów związanych z karierą zawodową, uczestnikom zaoferowano i dostosowano pomoc w ramach projektu „Program aktywizacji społecznej w Powiecie Przemyskim”. Każdy z beneficjentów objęty został wsparciem z zakresu aktywizacji społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej.
Projektem objętych zostało 50 osób - mieszkańców Powiatu Przemyskiego w wieku aktywności zawodowej, zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym:
- 12 osób przebywających w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo–wychowawczych,
- 5 osób usamodzielniających z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo–wychowawczych,
- 33 osoby niepełnosprawne.
W ramach projektu udzielono następujących form wsparcia:
-
osobom z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo–wychowawczych:
- indywidualne poradnictwo edukacyjne,
- indywidualne poradnictwo psychologiczne,
- przeprowadzono kurs komputerowy,
- zorganizowano warsztaty aktywizujące w formie wyjazdowej (dwu tygodniowy pobyt).
-
osobom usamodzielniającym się z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych:
- indywidualne poradnictwo edukacyjne,
- indywidualne poradnictwo psychologiczne,
- Racjonalną Terapię Zachowania,
- pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej.
-
osobom niepełnosprawnym:
- indywidualne poradnictwo zawodowe,
- indywidualne poradnictwo psychologiczne,
- Racjonalna Terapia Zachowania,
- turnusy rehabilitacyjne.
- skierowano 2 osoby na staż.
Organizując szkolenia zawodowe kierowano się diagnozą potrzeb wynikającą z Indywidualnego Planu Działania oraz z konsultacji z doradcą zawodowym, uwzględniając przy tym predyspozycje, stan zdrowia, zgłaszane oczekiwania. Ze środków projektu sfinansowano następujące szkolenia:
- „Florystyka” – 3 osoby
- „Kasy fiskalne i profesjonalna obsługa klienta” – 4 osoby
- „Opiekun dziecięcy i osób starszych” – 3 osoby
- „Operator koparko - ładowarki” – 2 osoby
- „Technolog robót wykończeniowych w budownictwie” – 2 osoby
- „Prawo jazdy kat. C” - 1 osoba
- „Kucharz” – 1 osoba
Udział w Projekcie jest bezpłatny. Koszty uczestnictwa współfinansowane są z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.